Paprastai mūsų klausia

Dantų priežiūra nešiojant breketus.

Gydymas breketų sistema yra išbandymas pacientui. Ortodontinio gydymo metu dantis reikia valyti daug dažniau, naudoti pastą su fluoru, tarpdančių siūlą, skalavimo skystį. Be pagrindinio dantų šepetėlio, būtina turėti keletą specialių. Dantų valymo kokybei daugiausia įtakos turi valymo kruopštumas ir tam skiriamas laikas, o fluoro turinčios dantų pastos ir skalavimo skysčio rūšis nėra tokie svarbūs. Breketų sistema labai apsunkina burnos higieną. Aplink breketus, žiedus, lankus kaupiasi apnašos. Jas sudaro maisto likučiai, bakterijos, seilės. Nenuvalytos apnašos sukelia emalio dekalcinaciją, prasideda dantenų uždegimas, dantenos pabrinksta, pradeda kraujuoti. Dantenų uždegimo požymiai jau rodo, kad burnos higiena nepakankama ir yra apnašų. Apnašos suteikia dantims geltoną ar rusvą spalvą, atsiranda nemalonus kvapas. Todėl būtina dažnai ir kruopščiai valyti dantis pačiam, o kas keturis mėnesius lankytis pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą, kad profesionaliai atliktų burnos higienos procedūras. Pirmiausia įprastu minkštu šepetėliu nuvalomi visi dantų paviršiai: lūpiniai, kramtomieji, gomuriniai ir liežuviniai. Nuvalyti reikia ir liežuvį. Ortodonttinio gydymo metu šepetėlius keisti. Tuomet specialiu vieno danties šepetėliu valomas lūpinis dantų paviršius, ant kurio užklijuoti breketai. Vieno danties šepetėliu ypač atidžiai reikia nuvalyti sritį tarp dantenų ir breketo, taip pat šoninius danties paviršius po lanku, pačius breketus. Vieno danties šepetėlis turi tik kelis šerelius ir yra pritaikytas išvalyti sunkiau pasiekiamas vietas. Tarpdančius reikia valyti tarpdančių siūlu. Valyti reikia mažiausiai keturis kartus per dieną: po kiekvieno valgio ir prieš miegą. Vieno danties šepetėlį reikia turėti visada. Po valgio vieno danties šepetėliu reikia pašalinti maisto likučius, nes smulkūs maisto gabaliukai linkę susilaikyti už sistemos dalių. Po valgio būtina burną išskalauti stikline vandens. Prieš miegą reikia ypač atidžiai išvalyti visus dantis, išskalauti burną, tarpdančių siūlu išvalyti tarpdančius.

Vieno danties šepetėliai

Vieno danties šepetukui tenka bene daugiausia funkcijų. Pirma, juo puikiai išvalomi nepasiekiami įprastu šepetuku aštuntieji dantys. Ypač, jeigu jie netaisyklingai išaugę, pakrypę į skruostą. Vieno danties šepetukas turi apvalios arba smailėjančio kūgio formos galvutę. Būtent tokios formos šepetukas tinka ir galinių dantų kramtomiesiems paviršiams, kuriuose paprastai yra daug vagelių, valyti. Plokščiu šepetuku geriau valyti šoninius paviršius. Vieno danties šepetukas taip pat nepakeičiamas sergant perikoronitu (kai dygstant aštuntajam dančiui dantenos pasilieka aplink jį ar net gaubia kramtomąjį paviršių, ir susiformuoja vadinamasis “gobtuvas”, po kuriuo, išsivysčius uždegimui ir paburkus dantenoms, kaupiasi apnašos. Tokiu atveju minkštosioms apnašoms valyti tinka vieno danties šepetukas. Jis patogus ir paburkus dantenoms aplink kitus dantis ar išvešėjus vadinamiesiems speneliams (dantenos tarsi “banguoja”). Tuomet reikia pamažu išvalyti kiekvieną dantuką atskirai.

Tarpdančių šepetėliai

Tarpdančių šepetėliai gaminami cilindro ar eglutėsformos. Jie ypač tinka breketams bei ertmėms po “tiltais” ar tarp “karūnėlių” valyti. Nešiojantieji breketų sistemas turi laikytis idealios burnos higienos. Tarpdančių šepetukais patogu naudotis vyresnio amžiaus žmonėms, kurių tarpai tarp dantų yra palyginti didesni, ar nusileidus dantenoms. Tarpdančių šepetukai gaminami įvairių dydžių. Pacientams jie rekomenduojami nurodant tinkamiausią dydį pagal kodus – spalvas.

Ką daryti, jeigu staiga pradėjo skaudėti dantį?

Yra daug priežasčių, kurios gali sukelti dantų skausmą: tai ėduonies ertmė (kariesas), nervo uždegimas, dantį supančių audinių uždegimai ir kitos priežastys. Svarbu suprasti, kad jautrus ir skaudantis dantis jau yra nemažai pažeistas, jį reikia nedelsiant gydyti, nes uždegimas gali plisti ir skausmo priepuoliai bus dažnesni ir stipresni. Pradėjus skaudėti dantį būtina kreiptis į gydytoją odontologą. Jeigu skausmas užklupo vakare ar naktį, išgerkite vaistų nuo skausmo ir ryte registruokitės pas savo odontologą. Geriausias vaistas nuo dantų skausmo – profilaktika, todėl būtina lankytis pas odontologą du kartus per metus, kad dantų pažeidimai būtų pastebėti laiku.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos suskaudus dantį

Dažnai žmonės besigelbėdami nuo dantų skausmo imasi įvairiausių priemonių. Į skaudamo danties ertmę deda sutrintas tabletes, skalauja burną spiritu, deda šiltus kompresus ant skaudamos ištinusios vietos, ko daryti jokiu būdu negalima. Patys besigydydami nudegina burnos ertmės gleivinę, atsiranda išopėjimų. Jeigu skausmas užklupo vakare ar naktį, išgerkite vaistų nuo skausmo ir ryte registruokitės pas savo odontologą.

Ar galima dėti šaltą ar karštą kompresą?

Jei yra patinimas, jokiu būdu negalima dėti karšto kompreso. Šaltas kompresas mažina stiprų skausmą ir slopina uždegimą, patinimą.

Ar galima nėščiai moteriai traukti dantį? Ar stomatologo naudojami nuskausminamieji vaistai nepakenks vaikui?

Nei rovimas, nei plombavimas neišprovokuos persileidimo ar priešlaikinio gimdymo, jei pati moteris bus rami ir dalykiška. Visas komplikacijas gali sukelti tik išgyvenamas stresas, didelė baimė, todėl odontologinės procedūros turi būti atliekamos tik gerai nuskausminus.

Kodėl mano dantenos kraujuoja?

Tai yra dantenų uždegimo požymis.

Ką daryti, jei dantenos kraujuoja?

Pasakyti apie tai gydančiam gydytojui odontologui. Tik gydytojas gali parinkti tinkamiausią gydymo būdą, šalia kasdieninio dantų valymo.

Kiek užtrunka danties gydymas?

Danties gydymo trukmė  priklauso nuo  individualios situacijos. Įprastai, jeigu ėduonis nepažeidęs giliųjų danties audinių, defektą galima atstatyti (užplombuoti)  per vieną apsilankymą. Esant gilesniam pažeidimui, kai siekiami gyvieji danties audiniai (nervai),  gali būti reikalingas endodontinis gydymas (danties šaknų kanalų gydymas). Šiuo atveju reikalingi keli apsilankymai pas gydytoją odontologą. Pirmojo etapo metu atliekamas chemomechaninis kanalo valymas, priešuždegiminių vaistų suvedimas. Esant dideliam uždegimui, priešuždegiminius vaistus gali tekti keisti keletą kartų. Paruošus danties šaknies kanalus plombavimui, kanalai užplombuojami. Pacientui atlikus endodontinį gydymą,danties vainikinė dalis gali būti atstatoma plomba  arba dantis yra protezuojamas.  Konkrečios  situacijos gydymo etapai  gali skirtis priklausomai nuo esamos dantų būklės ir  yra individualiai aptariami su pacientu.

Nepavyko rasti atsakymo?

Būtinai su mumis susisiekite ir mes atsakysime į visus jūs dominančius klausimus


    * užpildykite visus laukelius